Jak w szybki sposób zabezpieczyć folder hasłem na windowsie?

Właściwa ochrona danych to jeden z kluczowych aspektów podczas korzystania z komputera. Obecnie wielu z nas przechowuje w folderach bądź na dyskach zewnętrznych cenne oraz wrażliwe informacje osobiste. Jeżeli nie zadbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie, to mogą zostać skradzione, zmodyfikowane lub wykorzystane w innym, niewłaściwym celu. Istnieją na szczęście proste i skuteczne metody zwiększające bezpieczeństwo i pozwalające uniknąć wglądu postronnych osób w nasze dane. Najlepszym sposobem jest zaszyfrowanie takich plików hasłem. Zatem jak to zrobić? Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Jak zabezpieczyć folder hasłem – system Windows

Jeżeli chcemy zabezpieczyć folder lub konkretny plik hasłem w systemie Windows 7, Windows 10 lub 11, to prostym sposobem jest skorzystanie z wbudowanej w system funkcji szyfrowania. Umożliwia ona szybką ochronę danych bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania (niestety funkcja ta nie jest dostępna dla użytkowników systemu Windows 10 w wersji Home).

Aby zahasłować folder w ten sposób, należy kolejno:

  1. Nacisnąć prawym przyciskiem myszy na wybrany folder, a następnie wybrać pozycję „Właściwości”.
  2. Później kliknąć opcję „Zaawansowane” i w wyświetlonym oknie o nazwie „Atrybuty zaawansowane” zaznaczyć polecenie „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”.
  3. Następnie, aby zapisać wprowadzone zmiany kliknąć „OK” i „Zastosuj”.

Taka metoda pozwala łatwo zabezpieczyć hasłem folder ze zdjęciami albo danymi (każdy nowo dodany plik do takiego folderu będzie automatycznie zaszyfrowany). Należy jednak pamiętać, że to zabezpieczenie powiązane jest bezpośrednio z naszym profilem w systemie Windows i w momencie, kiedy inna osoba uzyska dostęp do naszego konta na komputerze, staje się ono nieskuteczne.

Jak zabezpieczyć folder hasłem – inne metody

Jeżeli zatem zależy nam na wyższym poziomie bezpieczeństwa i bardziej zaawansowanej formie szyfrowania, warto skorzystać z oprogramowania zewnętrznej firmy do ochrony plików hasłem. Na rynku znajdziemy zarówno bezpłatne jak i odpłatne programy dopasowane do naszych potrzeb. Często narzędzia te umożliwiają tworzenie ukrytych folderów-sejfów chronionych hasłami w dowolnej lokalizacji na dysku (jak np. program My Lockbox), zabezpieczając dane za pomocą 256-bitowego szyfrowania Advanced Encryption Standard (jak np. program Folder Lock).

Kiedy zastanawiamy się jak najskuteczniej zabezpieczyć folder ze zdjęciami hasłem albo chronić nasze poufne pliki z danymi, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest spakowanie ich do zaszyfrowanego archiwum ZIP. W tym przypadku warto skorzystać z darmowego programu 7-Zip, który kompresuje pliki w mniejsze archiwa za pomocą silnego szyfrowania Advanced Encryption Standard (AES). Pozwala to solidnie zabezpieczyć folder w niemal każdym systemie Windows i w bezpieczny sposób przesyłać dane, np. pocztą e-mail.

Aby zaszyfrować swój folder w ten sposób, należy kolejno:

  1. Pobrać i zainstalować archiwizator plików 7-Zip z oficjalnej strony producenta.
  2. Następnie otworzyć pogram, wybrać w nim folder bądź plik, który chcemy zabezpieczyć i wcisnąć przycisk „Dodaj”.
  3. Wypełnić zgodnie z instrukcją okno kompresji, ustawić nazwę pliku, a w sekcji „Szyfrowanie” wpisać silne hasło zabezpieczające.
  4. Dodatkowo warto oznaczyć poziom kompresji na „Wysoki” i jako metodę szyfrowania wybrać „AES-256”.
  5. Następnie zatwierdzić wykonane czynności klikając „OK”

Od tego czasu nasze pliki są skompresowane, odpowiednio zabezpieczone i aby się do nich dostać należy je zdekompresować.

Jak zabezpieczyć folder na dysku zewnętrznym hasłem?

Nie tylko pliki przechowywane w folderach na komputerze wymagają właściwej ochrony. Należy pamiętać także o prawidłowym zabezpieczeniu danych na różnego rodzaju nośnikach, takich jak pendrive’y czy dyski zewnętrzne. Łatwiej bowiem o wyciek lub kradzież naszych poufnych informacji kiedy znajdują się na przenośnych urządzeniach.

Jeśli chcemy zabezpieczyć folder na dysku zewnętrznym hasłem, to warto ponownie skorzystać z dostępnych w systemie Windows funkcji zabezpieczeń, opisanego wcześniej systemu szyfrowania plików lub np. posłużyć się narzędziem jakim jest BitLocker. Pozwala on na ochronę danych zapisanych na dysku, ponieważ umożliwia szyfrowanie partycji oraz urządzeń zewnętrznych podłączanych przez USB. 

Aby uruchomić funkcję szyfrowania dysków, konieczne jest otworzenie programu BitLocker z poziomu menu „Start” w systemie Windows. Następnie należy wybrać „Szyfrowanie dysków funkcją Bitlocker” i włączyć opcję szyfrowania dla konkretnego dysku. Po zatwierdzeniu przyciskiem „Włącz funkcję Bitlocker” będziemy mogli ustawić hasło, którym zabezpieczymy dysk z danymi.

W każdym przypadku zabezpieczania folderu lub konta na komputerze należy pamiętać o ustawieniu silnego hasła, gwarantującego bezpieczeństwo i utrudniony dostęp do danych. Warto w tym kontekście posłużyć się różnego rodzaju narzędziami oraz stronami on-line oceniającymi potencjał i siłę wybranego hasła. Dzięki temu będziemy pewni, że nasz folder jest skutecznie zabezpieczony hasłem w systemie Windows.

Mogą Ci się spodobać

Więcej od tego samego autora